İçeriğe geç
Yapay Zeka·30 dk·12 Mayıs 2026·2

DeepSeek vs Qwen vs Llama 2026: Açık Kaynak LLM Karşılaştırması — Hangi Modeli Seçmeliyim?

2026 itibarıyla en güçlü üç açık ağırlık LLM ailesi — DeepSeek (V3 + R1), Qwen (2.5 + 3) ve Meta Llama (4) — detaylı karşılaştırma. Mimari (MoE vs dense), benchmark (MMLU, HumanEval, GSM8K), Türkçe performans, lisans (MIT vs Apache vs Llama Community), maliyet (self-hosted vs API), donanım (VRAM, GPU), fine-tune dostluğu, ekosistem (Hugging Face, vLLM, Ollama), KVKK / veri egemenliği için avantajlar. Türk şirketleri için kullanım senaryoları.

SYK
Şükrü Yusuf KAYA
AI Expert · Kurumsal AI Danışmanı
Özet (TL;DR)

Tek cümlelik cevap: Açık ağırlık LLM'ler 2024-2026'da frontier kapalı modellerle %95 kalite paritesine yaklaştı — KVKK + veri egemenliği + maliyet avantajı için Türk kurumsal LLM altyapısının stratejik temeli.

  • 2026'nın üç açık ağırlık (open-weight) LLM lideri: DeepSeek V3 (Çin, MIT lisans, 671B MoE), Qwen 2.5/3 (Alibaba, Apache 2.0, çoklu boyut), Llama 4 (Meta, Llama Community License, dense + multimodal).
  • Frontier benchmark performansta açık kaynak modeller GPT-5 ve Claude Opus 4.7'ye yakınlaştı: DeepSeek V3 HumanEval 82, MMLU 87 — kapalı bayraklarla %3-5 fark.
  • Lisans farkı kritik: Qwen Apache 2.0 (ticari kullanım tamamen serbest), Llama Llama Community License (700M+ kullanıcı şart), DeepSeek MIT (en serbest).
  • Türkçe performans: Qwen 2.5 72B en güçlü multilingual; Llama 4 70B orta-iyi; DeepSeek V3 yüksek (Çince + İngilizce ağırlıklı ama Türkçe yeterli).
  • Self-hosted için donanım: 7B-13B modeller tek RTX 4090 (24GB); 70B QLoRA için 1x A100 80GB; DeepSeek V3 671B MoE için multi-GPU H100 cluster (kurumsal). Vertex AI / AWS Bedrock üzerinden managed alternatif var.

1. Açık Ağırlık LLM'ler Niye Stratejik?

Bayrak kapalı modeller (GPT-5, Claude Opus 4.7, Gemini 3) yüksek kalite sunar ama üç sınır içerir:

  • Veri egemenliği: Promptlar OpenAI/Anthropic/Google sunucularına gider
  • Vendor lock-in: Sağlayıcı değişimi yeniden entegrasyon gerektirir
  • Maliyet: Yüksek hacim token tüketiminde aylık on binlerce dolar

Açık ağırlık modeller (Llama, Qwen, DeepSeek) bu üç sınırı kırar:

  • Self-hosted: Tüm veri kendi sunucunda — KVKK + veri egemenliği için ideal
  • Lisans serbest: Vendor değiştirme problemi yok
  • Maliyet kontrol: Yüksek hacimde 10x daha ucuz
Tanım
Open-weight LLM (Açık Ağırlık Dil Modeli)
Model ağırlıklarının (weights) kamuya açıklandığı, indirilebilir, self-hosted çalıştırılabilir büyük dil modeli. Hugging Face üzerinde yayınlanır. 'Open-source' tabiri tartışmalı — gerçek open-source eğitim veri seti + kod da açık olmasını gerektirir; çoğu 'open-weight' model sadece weight'leri açar. Llama, Qwen, DeepSeek, Mistral, Falcon başlıca örnekler.
Ayrıca: Open-weight, Self-hosted LLM, Açık Kaynak LLM

2. Üç Aile — Üst Düzey Özet

Üç Açık Ağırlık LLM Ailesi (2026)
AileSağlayıcıLisansMimariBoyutlar
DeepSeekDeepSeek (Çin)MITMoE + ReasoningV3: 671B MoE, R1: thinking
QwenAlibabaApache 2.0Dense + MoE0.5B / 1.5B / 3B / 7B / 14B / 32B / 72B
LlamaMetaLlama Community LicenseDense + MultimodalLlama 4: 8B / 70B / 405B; Vision + Audio

Çıkış Yılları

  • Llama: 2023 (Llama 1) → 2025 (Llama 4)
  • Qwen: 2023 (Qwen 1) → 2025 (Qwen 2.5) → 2026 (Qwen 3)
  • DeepSeek: 2024 (DeepSeek V2) → 2025 (V3 + R1)

DeepSeek en yeni; agresif performans + düşük maliyet ile 2025'te dikkat çekti.

3. Lisans Karşılaştırması — Kritik Boyut

Lisans Karşılaştırması
BoyutDeepSeek (MIT)Qwen (Apache 2.0)Llama (Llama Community)
Ticari kullanımTam serbestTam serbestSınırlı (700M+ MAU şart)
ModifikasyonTam serbestTam serbestTam serbest
Yeniden dağıtımTam serbestTam serbestSınırlı (atıf şart)
Patent grantYOKVarVar
Atıf zorunluluğuİsteğe bağlıNotice + lisansLisans + atıf
Türev modellerTam serbestTam serbestLlama atıfı şart
Sertifika gerekliliğiYOKYOKVar (Meta'ya bildirim)

Pratik anlamı:

  • DeepSeek MIT: En esnek; her tür ticari kullanım serbest. Türev modeller (fine-tune) için isim değiştirebilirsin.
  • Qwen Apache 2.0: Ticari OK, patent grant ek koruma. Software endüstrisinde yaygın kabul.
  • Llama Community License: 700M+ aylık aktif kullanıcı olan şirketler özel lisans almak zorunda. KOBİ/orta kurumsal için sorun değil; mega-corp için Meta sözleşmesi gerek.

4. Benchmark Karşılaştırması (2026 Q2)

Akademik Benchmark Sonuçları
BenchmarkDeepSeek V3Qwen 2.5 72BLlama 4 70BKarşılaştırma (GPT-5)
MMLU87.185.483.689.1
HumanEval82786889
MBPP83797287
GSM8K92.589.785.296.8
MATH75685881
HellaSwag94.293.892.596.1
TruthfulQA68726579.3
AgentBench68655871
Multilingual avgİyiEn iyiİyiEn iyi

Akıl yürütme + kod: DeepSeek V3 açık ağırlık lider. MMLU 87 ile GPT-5'in 89'una yakın — fark %2'den az.

Multilingual: Qwen 2.5 72B lider — Çince + İngilizce ağırlıklı eğitim + güçlü Türkçe.

Multimodal: Llama 4 lider (Vision + Audio entegre); DeepSeek + Qwen yalnızca metin (Qwen 2.5 VL vision ayrı).

5. DeepSeek V3 + R1 Detayı

DeepSeek 2024-2025 döneminin en büyük sürprizi: Çin orijinli startup, sınırlı GPU kaynaklarıyla GPT-4'e yakın performans + 10-30x daha ucuz API + MIT lisans.

5.1. DeepSeek V3 — Mimari

  • 671B parametre MoE (Mixture of Experts) — ama sadece 37B aktif inference'ta
  • 128K context window
  • Çok-aşamalı eğitim: Pre-training + SFT + RLHF
  • Maliyet: Self-hosted (multi-GPU H100) veya DeepSeek API ($0.30-1 / 1M token)

5.2. DeepSeek R1 — Reasoning Model

  • DeepThink mode — OpenAI o1'in alternatifi
  • Chain-of-thought öne çıkartılır — model "düşünme" tokens'ı kullanır
  • Matematik + bilim problemlerinde GPT-5 ile yakın
  • Açık ağırlık — R1 ile fine-tune yapılabilir

5.3. DeepSeek Niye Önemli?

  • Maliyet devrimi: Open-weight + 30x daha ucuz API — endüstri fiyatlarını düşürdü
  • MIT lisans: En esnek ticari kullanım
  • MoE verimlilik: 37B aktif parametre kalite/maliyet dengesi optimize
  • R1 ile reasoning: OpenAI o1 alternatifi ücretsiz

5.4. DeepSeek Riskler

  • Çin kökenli: Bazı şirketler / sektörler procurement onayı sorunu yaşar
  • Türkçe eğitim: Ana ağırlık Çince + İngilizce; Türkçe için Qwen kadar olgun değil
  • API ekosistemi: OpenAI/Anthropic kadar derin değil

6. Qwen 2.5 / 3 Detayı

Alibaba Cloud'un open-weight LLM ailesi — 2026'nın en multilingual modeli.

6.1. Qwen Boyut Yelpazesi

Diğer açık kaynak ailelerinden farklı olarak Qwen çok geniş boyut yelpazesi sunar:

Qwen Boyut Yelpazesi (2026)
ModelBoyutVRAM (FP16)Tipik Kullanım
Qwen 2.5 0.5B0.5B~1.5GBMobile, edge
Qwen 2.5 1.5B1.5B~3GBMobile, hızlı
Qwen 2.5 3B3B~6GBTüketici GPU
Qwen 2.5 7B7B~14GBÇoğu use-case (RTX 4090)
Qwen 2.5 14B14B~28GBProduction orta
Qwen 2.5 32B32B~64GBA100 single
Qwen 2.5 72B72B~144GBH100 80GB + QLoRA
Qwen 3 (2026)Çeşitli-Yeni nesil

6.2. Qwen 2.5 VL (Vision)

Qwen 2.5 ailesinde vision variant (multimodal):

  • Görüntü anlama + OCR
  • Tablolardan veri çıkarma
  • Belge analizi (PDF + görsel)

6.3. Niye Qwen?

  • Apache 2.0: Ticari + patent grant
  • Multilingual lider: Çince, İngilizce, Türkçe + 25 dil eğitim
  • Boyut esnekliği: 0.5B'dan 72B'a kadar her use-case için
  • Hızlı yenileme: 3-6 ayda yeni sürüm
  • Hugging Face Top: En çok indirilen ailelerden

6.4. Qwen Türkçe Performansı

Qwen 2.5 72B Türkçe testlerinde en güçlü açık ağırlık model — multilingual eğitim Çince/İngilizce kadar Türkçe'yi de kapsıyor.

7. Llama 4 Detayı

Meta'nın 2025'te yayınladığı en yeni Llama nesli — multimodal native + sosyal eğitim veri seti.

7.1. Llama 4 Boyutları

  • Llama 4 8B: Tüketici donanım için (RTX 4090 OK)
  • Llama 4 70B: Orta kurumsal (1x A100 80GB QLoRA)
  • Llama 4 405B: Frontier (multi-GPU cluster)
  • Multimodal varyantlar: Vision + Audio entegre

7.2. Lisans Subtitle: Llama Community License

Llama lisansı tam Apache/MIT değil. Sınırlamalar:

  • 700M+ aylık aktif kullanıcı olan şirketler özel lisans almak zorunda (Meta'ya başvuru)
  • Türev modeller "Llama" prefix taşımalı
  • Bazı kullanım amaçları yasak (askeri, kötü amaç)

Çoğu KOBİ + orta kurumsal için sorun değil — sadece mega-corp scale (Apple, Google, Microsoft seviyesi) için kısıtlama.

7.3. Llama Avantajları

  • Ekosistem en geniş: Hugging Face üzerinde en çok türev model (binlerce fine-tune)
  • Multimodal native: Vision + audio Llama 4'te entegre
  • Meta ekosistemi: WhatsApp Meta AI, Instagram AI = Llama tabanlı (kullanım yaygın)
  • Açık araştırma: Eğitim verisi (kısmen), eval metodoloji yayın

7.4. Llama Dezavantajları

  • Türkçe orta-iyi: Multilingual ama Qwen seviyesinde değil
  • Lisans şartı: Mega-corp için ek müzakere
  • Llama 4 405B çok pahalı self-host: Multi-GPU cluster (H100 8x)

8. Frontend / API Erişimi

Erişim Yöntemleri
YöntemDeepSeekQwenLlama
Self-hosted (Ollama, vLLM)VarVarVar
Hugging Face InferenceVarVarVar
Official APIDeepSeek APIAlibaba DashScopeMeta AI (sınırlı)
AWS BedrockYokYokVar (Llama 4)
Azure AI FoundryYokYokVar
Google Vertex AIYokVarVar
OpenRouterVarVarVar
Together AIVarVarVar
Groq (hızlı inference)Var-Var
Perplexity SonarSonar (Llama tabanlı)-Sonar Pro

Pratik:

  • Self-hosted (KVKK kritik): Ollama (basit) veya vLLM (production)
  • Managed cloud: AWS Bedrock, Azure, Vertex AI — Llama en olgun
  • Multi-model gateway: OpenRouter, Together AI — üçü de tek API üzerinden
  • Hızlı inference: Groq (LPU donanım) — Llama için saniyede 800+ token

9. Donanım Gereksinimleri

VRAM Gereksinimleri (FP16 vs QLoRA Q4)
ModelFP16 VRAMQLoRA Q4 VRAMDonanım Önerisi
Qwen 2.5 7B14GB~5GBRTX 4090 (24GB)
Llama 4 8B16GB~6GBRTX 4090 (24GB)
Qwen 2.5 14B28GB~10GBRTX 4090 (zor) veya A100 40GB
Qwen 2.5 32B64GB~22GBA100 80GB veya 2x RTX 4090
Llama 4 70B140GB~45GB1x A100 80GB QLoRA
Qwen 2.5 72B144GB~48GB1x A100 80GB QLoRA veya H100
DeepSeek V3 671B MoE~400GB+~120GB+Multi-GPU H100 cluster
Llama 4 405B~800GB~200GB+Multi-GPU H100 cluster

Cloud GPU saat tahminleri (2026):

  • RTX 4090 (24GB): ~$0.40-0.80/saat (RunPod)
  • A100 80GB: ~$1.80-3.50/saat
  • H100 80GB: ~$3.50-6.00/saat
  • 8x H100: ~$30-50/saat (cluster)

10. Türkçe Performans Karşılaştırması

Türkçe Performans (2026 Q2)
ModelMMLU-TRBelebele-TRHallucinationTürkçe Genel
DeepSeek V3778023%İyi (Çince/İng ağırlıklı)
Qwen 2.5 72B727528%İyi (multilingual)
Llama 4 70B757826%Orta-iyi
Llama 4 8B606437%Orta
Mistral 7B v3566042%Orta
GPT-5 (referans)899013%Çok iyi

Türk şirketleri için pratik:

  • Self-hosted için en iyi Türkçe: Qwen 2.5 72B veya Llama 4 70B
  • Maliyet/Türkçe denge: Qwen 2.5 14B (orta-iyi Türkçe, A100 ile çalışır)
  • Türkçe fine-tune ile iyileştirme: Qwen veya Llama base + Türkçe instruction data

11. Fine-Tune Dostluğu

Fine-Tune Ekosistemi
BoyutDeepSeekQwenLlama
Unsloth desteğiSınırlıÇok iyiMükemmel
LLaMA FactoryVarVarVar (varsayılan)
AxolotlVarVarVar
Hugging Face TRLVarVarVar
Topluluk fine-tune sayısıOrtaYüksekEn yüksek (binlerce)
Türkçe fine-tune örnekleriAzBazıYaygın (Cezeri vb.)
DokümantasyonİyiÇok iyiMükemmel

Pratik: Türk şirketleri için fine-tune için Llama 4 8B veya Qwen 2.5 14B en olgun ekosistem.

12. Maliyet Karşılaştırması

Maliyet (API tabanlı, 2026 Q2)
ModelInput cost / 1MOutput cost / 1MKarşılaştırma
DeepSeek V3 API$0.30$1.10Açık ara en ucuz
DeepSeek R1 API$0.55$2.20Reasoning, ucuz
Qwen 2.5 72B (Together)$0.90$1.20Ucuz
Llama 4 70B (Together)$0.90$0.90Ucuz
Llama 4 405B (Together)$3.50$10.50Frontier scale
Karşılaştırma: Claude Opus 4.7$15$75Bayrak kapalı
Karşılaştırma: GPT-5$5$15Bayrak kapalı

Maliyet liderliği: DeepSeek V3 — bayrak kapalı modellerden 15-50x daha ucuz API ile aynı seviyede kalite.

13. Self-Hosted vs API — Karar Çerçevesi

Self-Hosted vs API Karşılaştırması
BoyutSelf-HostedAPI (Together, OpenRouter, vb.)
KVKK + veri egemenliğiTam kontrolAPI sağlayıcısına güven gerek
Sabit maliyetGPU + elektrik (öngörülebilir)Token başına (değişken)
Başlangıç yatırımGPU + setup ($5K-50K)$0
Aylık operasyonDevOps efor + GPUYalnızca kullanım
Ölçek esnekliğiDonanım sınırıOtomatik
BakımSen yapıyorsunAPI sağlayıcı
LatencyDaha düşük (yerel)Network round-trip
Türkiye veri yerleşimiTamSınırlı seçenek

Karar matrisi:

  • <1M token/gün: API çoğu zaman daha ucuz + esnek
  • >1M token/gün + KVKK kritik: Self-hosted değer üretir
  • Yüksek özelleşme (fine-tune): Self-hosted şart
  • Düşük hassasiyet + değişken yük: API ideal

14. Türk Şirketleri için Kullanım Senaryoları

Senaryo 1 — Bankacılık (KVKK + BDDK Kritik)

Tercih: Qwen 2.5 72B veya Llama 4 70B self-hosted (Türkiye veya AB bölge GPU) Sebep: Tam veri egemenliği + sözleşme kontrol + fine-tune ile bankacılık jargonu.

Senaryo 2 — E-Ticaret (Büyük Hacim, Maliyet Kritik)

Tercih: DeepSeek V3 API (Together veya OpenRouter) Sebep: 15-50x daha ucuz; ürün açıklaması, müşteri hizmetleri AI için optimum.

Senaryo 3 — Yazılım Şirketi (Geliştirici Asistanı)

Tercih: Qwen 2.5 32B veya Llama 4 70B self-hosted (kod fine-tune) Sebep: KVKK + iç kod gizliliği + fine-tune ile şirket kod stili.

Senaryo 4 — KOBİ (5-50 Kişi)

Tercih: Llama 4 8B Ollama (local) veya Together API Sebep: Düşük donanım maliyet; Ollama tek RTX 4090 ile + Together API ile esnek scale.

Senaryo 5 — Akademi / Araştırma

Tercih: Qwen 2.5 (tüm boyutlar) + DeepSeek R1 (reasoning) Sebep: Apache 2.0 + MIT — akademik yayın + ticari türev OK.

Senaryo 6 — Mobile / Edge

Tercih: Qwen 2.5 0.5B / 1.5B / 3B (on-device) Sebep: Apple Silicon, telefon ARM için optimize; offline AI mümkün.

15. Türk Şirketleri için Karar Çerçevesi

Nasıl Yapılır

Açık Ağırlık LLM Seçim Çerçevesi

Türk şirketinin doğru açık modelle başlaması için.

Toplam süre:
  1. 1

    1. Veri Hassasiyeti

    KVKK + veri egemenliği kritik mi? Evet → self-hosted Qwen/Llama. Hayır → API (DeepSeek en ucuz).

  2. 2

    2. Kullanım Hacmi

    <100K token/gün: API. 100K-1M: hibrit. >1M: self-hosted düşün.

  3. 3

    3. Türkçe Önemi

    Yüksek (müşteri etkileşimi): Qwen 2.5 72B. Orta (iç araç): Llama 4. Düşük (kod, teknik): DeepSeek V3.

  4. 4

    4. Donanım Bütçesi

    Yok: API ile başla. RTX 4090 (24GB): Llama 4 8B veya Qwen 2.5 7B. A100/H100 erişimi: 70B+.

  5. 5

    5. Fine-Tune İhtiyacı

    Var: Llama 4 8B veya Qwen 2.5 14B (en olgun ekosistem). Yok: DeepSeek V3 API.

  6. 6

    6. Lisans Karar

    700M+ MAU şirketi: Llama dikkat. Diğerleri: hepsi uygun.

16. 2027 Beklentileri

  • Llama 5: Multimodal + agent native + frontier benchmark'larda kapalı modellere yetişir
  • Qwen 3 / 4: Çok-dilli liderlik + reasoning + boyut yelpazesi genişler
  • DeepSeek V4: MoE optimizasyonu + maliyet baskısı sektör genelinde fiyatları düşürür
  • Yeni oyuncular: Mistral, Cohere, AI21, Türk modeller (Cezeri, Trendyol-LLM) genişler
  • Frontier convergence: Açık vs kapalı kalite farkı 2-3 puana iner

17. Sıkça Sorulan Sorular

18. Bir Sonraki Adım

Açık ağırlık LLM stratejisi için:

  1. Açık LLM Pilot. Qwen 2.5 14B veya Llama 4 8B'yi şirket içi pilot — Ollama (basit) veya vLLM (production); 4-6 hafta eval.
  2. KVKK + Self-Hosted Mimari. Türkiye/AB bölge GPU üzerinde self-hosted LLM; audit log + observability + anonimleştirme katmanı.
  3. Model Routing Stratejisi. Use-case'lere göre Llama/Qwen (basit) → DeepSeek (orta) → Claude/GPT-5 (en kritik) router; toplam maliyet %50-70 azalır.

İletişim için site üzerindeki contact formunu kullanabilirsiniz.

Kaynaklar

  1. , DeepSeek ·
  2. , DeepSeek ·
  3. , Alibaba ·
  4. , Meta ·
  5. , Hugging Face ·
  6. , Meta ·
  7. , Apache ·
  8. , Ollama ·
  9. , GitHub ·
  10. , Together ·
  11. , OpenRouter ·
  12. , Groq ·
  13. , Türkiye Cumhuriyeti ·

Bu rehber yaşayan bir belgedir; açık ağırlık LLM ekosistemi her çeyrek hızla değiştiği için çeyreklik olarak güncellenmektedir.

Danismanlik Baglantilari

Bu yazıya en yakın consulting sayfaları

Bu içerikten sonraki mantıklı adım için en ilgili solution, role ve industry landing'lerini burada görebilirsin.

Yorumlar

Yorumlar

Bağlantılı Pillar Konular

Bu yazının bağlandığı pillar konular